pondělí, 14 leden 2019 09:05

Otázky na svatebního fotografa od klientů

Napsal(a) Ondřej Totzauer
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Jeden z kolegů mi při naší diskuzi "vytknul", že se můj blog začal trochu více věnovat, řekněme odbornějším otázkám a méně radám pro potencionální klienty. Když jsem se na to podíval z odstupem, zjistil jsem, že má pravdu. A proto dnes přicházím s článkem ve kterém najdou potencionální klienti nejčastější otázky, která jako svatební fotograf dostávám od svých klientů.

Svatební fotografování je specifická služba především v tom, že jí většina klientů objednává jednou za život a proto je pochopitelné, že kolem svatebního fotografování je celá řada nejasností. Pokusím se tu odpovědět na nejčastější dotazy, které jako svatební fotograf dostávám.

Jaké místo pro svatbu byste nám jako svatební fotograf v Plzni doporučil?

Tohle je poměrně častá otázka, protože řekněme si upřímně, výběr svatebních míst v Plzni není až tak velký, jak by se na první pohled zdálo. Tady je několik mých doporučení s krátkým komentářem.

Secese - Plzeňský Prazdroj

Pokud plánujete větší svatbu a nechcete zbytečně nikam přejíždět, pak by pro vás mohla být ta pravá volba Secese. Je zde možnost venkovního obřadu, prostředí je klidné, sály jsou velké a stylové a jídlo je výýýborné :) Personál je velmi profesionální a jako bonus zde můžete například školu čepování piva, nebo fotografování ve sklepích pivovaru.

Výhody

 • Obřad i hostina na jednom místě
 • Stylové a velké prostory pro hostinu
 • Výborné jídlo a pití
 • Profesionální personál
 • Focení v podzemí pivovaru
 • Umístění v centru města

Nevýhody

 • Není zde možnost ubytování
 • Může být problém s parkováním, pokud je v pivovaru nějaká akce

Green Gondola Plzeň

Menší hotel v samotném centru města, který je vhodný zejména pro menší svatby. Pokud vám jde o to, abyste zažili příjemné chvilky se svými blízkými a dobře se u toho najedli, napili a pobavili, pak doporučuji se zajít do Gondoly podívat. 

Výhody

 • Možnost ubytování
 • Výborné jídlo a pití
 • Vstřícný a milý personál
 • Umístění v samotném centru města, které nabízí nekonečné možnosti pro fotografování
 • Soukromé parkoviště

Nevýhody

 • Menší sál, který pravděpodobně nebude vhodný pro větší svatby např. 100 lidí

Kalikovský mlýn

Kalikovský mlýn zná v Plzni snad každý :) Venkovní zahrady s obrovským altánem jsou pro letní venkovní obřad a párty jako dělané. Šumící řeka jen dodá na atmosféře.

Výhody

 • Krásná a prostorná zahrada s velkým altánem
 • Přírodní atmosféra zahradní párty umístěná v centru města

Nevýhody

 • V případě špatného počasí v podstatě není varianta B
 • Pro větší svatby by mohl být problém se sem vmáčknout

A tím je výčet mých svatebních míst přímo v Plzni v podstatě u konce. Pokud vy máte nějaké tip nebo doporučení, budu rád, když se o něj s námi podělíte třeba v diskuzi na FB

Proč většina svatebních fotografů (včetně mě) v hlavní sezoně rezervuje pouze celodenní balíčky?

Tady je odpověď celkem jasná, ikdyž chápu, že pro klienta často nepochopitelná. Svatební fotograf má omezený počet termínů, které může rezervovat. V okamžiku, kdy zarezervuje například sobotu 8.8.2018 pro svůj nejmenší balíček, který stojí polovinu toho celodenního, tak ve své podstatě přišel o polovinu výdělku. Tento termín totiž mohl velmi pravděpodobně zarezervovat pro celodenní svatbu a vydělat tak více pěnez za větší objem práce. Je to stejné jako v případě, že chcete o letních prázdninách zarezervovat ubytování v Třeboni pro jednoho člověka na 2 dny. Většina hotelů má také podobné omezení, že v hlavní sezoně rezervuje pouze týdenní pobyty atd. Takže to není nic proti kratším svatbám :) Jde prostě o business.

Současně je to ale tip pro páry, které trochu tlačí rozpočet. Udělejte si svatbu v pátek, nebo třeba v úterý a uvidíte jak snadné bude získat od různých dodavatelů služeb nějakou slevu nebo bonus.

Podle čeho vlastně vybírat svatebního fotografa?

Tohle je asi dost subjektivní, ale tady jsou moje doporučení

Sympatie

Člověk, které si ho vyberete se od vás v podstatě nepohne po celý váš velký den. Je s vámi v těch nejimtimnějších okamžicích a vy byste měli být schopni se před ním uvolnit a nemělo by vám to dělat problém. Toho jen velmi těžko docílíte, pokud vám ten člověk není sympatický. Trochu tedy doporučuji dát na první dojem při osobním setkání. Respektive v první řadě doporučuji osobní setkání (ale předpokládám, že takoví střelci, kteří by si objednali svatebního fotografa bez osobní schůzky před svatbou na tomhle blogu ani nejsou:)). A pak už je na vás se rozhodnout.

Styl fotografií

V podstatě tím myslím, jestli se vám jeho/její fotky líbí. Ale z osobní zkušenosti vím, že lidé často opomíjejí konkrétní fotografův styl. U mě třeba asi nikdy neuvidíte fotografie z boho svatby, které jsou desaturované, barevně posunuté a výrazně kolorované. Stejně tak třeba u Vojty Hurycha asi nikdy neuvidíte, že by používal záblesky s barevnými gely atd. Je tedy dobré si vybrat i podle toho, aby styl fotografa zapadal do celého konceptu svatby. 

Doporučení

Můžete mít božské portfolio, nejmodernější web, sociální sítě, které by vám záviděl i Leoš Mareš, ale tohle všecho přebije, když přijde vaše kamarádka a řekně: "Nám fotil svatbu pan XY a byl skvělej" :) Tolik takové malé marketingové okénko :) Chti tím jen říct, abyste pátrali po doporučeních. Ať už osobních, nebo těch na FB nebo Googlu. Ty často řeknou více, než fotky v portfoliu. Někdo může mít výborné fotky, ale na svatbě je třeba arogantní, nebo přijde v kraťasech nebo něco dalšího. Je pak na vás, jeslti je to pro vás problém nebo ne.

Cena

Ta je samozřejmě dost zásadním faktorem :) Ceny jsou různé. Od pár tisíc po pár desítek tisíc. Je jen na vás, na kolik si ceníte práci daného fotografa. Pokud máte někoho vysněného, který splňuje všechny vaše požadavky, ale je trochu nad vaše finanční možnosti, zkuste se zamyslet, jestli by někde nešli ušetřit nějaké peníze a investovat je do člověka, který vám pořídí jedinou vzpomínku ze svatebního dne, která vám zústane. Opravdu potřebujete jet na obřad v zapůjčené limuzíně? Nestačil by vám DJ místo 9 člené kapely? Nemohli by si hosté platit tvrdý alkohol samy? Pár tisíc určitě někde ušetříte a když ne, zkuste vašemu vysněnému fotografovi prostě napsat, že máte takovéhle možnosti a jestli by nebyl ochotný nějak upravit svoj službu. Pravděpodobně odpoví že ne, ale znáte to, líná huba, holé neštěstí :)

Proč vlastně platit svatebnímu fotografovi takové peníze, když sestřenice má taky foťák?

Pokud vám tato otázka vůbec přišla na mysl, pak vám pravděpodobně na výsledném produktu moc nezáleží. A v podstatě je to v pořádku. Pokud pro vás fotografie ze svatby nemají hodnotu a vlastně vám na nich nezáleží, pak si klidně fotografa vůbec neobjednávejte. Přeci jen jde o dost zásadní položku ve vašem rozpočtu. V takovém případě pro vás dobrou službu odvede i někdo známý, nebo nějaký nadšený amatér, který bude ochotný svatbu nafotit za pár tisíc. 

Pokud pro vás ale fotografie a především emoce a vzpomínky hodnotu mají, pak na fotografovi nešetřete. Prostě nešetřete. Svatební fotografie je specifická disciplína, která je plná stresu a vyžaduje zkušenosti a často i potřebnou techniku. Strýček František, který "má taky foťák" může za jistých podmínek odvést docela dobrou práci. Pak ale vyleze sluníčko, začne pršet, dojde mu baterka ve foťáku, zablokuje se mu závěrka, poškodí se mu jeho jediná karta anebo prostě dostane jen 15 minut na focení. Pročtěte si diskuze třeba na svatba.cz, kde je diskuzní forum plné smutných nevěst, které šetřili a nechali si svatbu fotit od kamaráda nebo známého. 

Je to tedy na vás. Myslete i na to, že hodnota fotografie roste s časem. Rok po svatbě vám to možná ještě tolik nepřijde, ale 20 let po svatbě pro vás bude mít vaše svatební album plné krásných snímků zachycující emoce a atmosféru úplně jinou hodnotu :)

Ty alba si děláte sám? Nebo kdo vám je dělá?

Tuhle otázku slýchám hlavně na veletrzích. Alba si nedělám sám. Dělá mi je parta úžasňáků z Kvalitnifotky.cz. Dlouho jsem vybíral kde bych byl spokojený. A tady jsem na 100% spokojený a vím, že produkt, který odevzdávám klientům je luxusní kus ruční práce na které si dal někdo záležet :) 

Napadá vás nějaká otázka na kterou byste rádi znali odpověď? Tak se neváhejte zeptat. Buďto mi napište, nebo se zeptejte v diskuzi na FB pod odkazem.

A budu se těšit na viděnou na Svatebním korzování, které se bude konat v DEPU2015 17.2.2019.

 

 

Číst 524 krát Naposledy změněno čtvrtek, 02 kvě 2019 07:19
Více z této kategorie: INSTAX na svatbě »

Free Joomla! template by L.THEME