neděle, 30 prosinec 2018 12:48

Předsevzetí co jsem si nedal, ale přesto jsem je splnil :)

Napsal(a) Ondřej Totzauer
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Nejsem zastánce předsevzetí. Nikdy jsem si je nedával. Přesto jsem si ale zhruba uprostřed sezony, když jsem začal nestíhat, dal pár cílů, co bych chtěl splnit, abych byl o něco efektivnější. Jaké cíle to byly a jak jsem na tom s jejich plněním? Dozvíte se dále :)

Když jsem se trochu zamyslel nad tím, jak během dne pracuji, zjistil jsem, že se nedokážu moc dlouho koncetrovat na jednu věc :) Ne, že by to bylo něco nového :) Ale už mi to trochu začalo dělat problémy při dodržování termínů atd. Takže jsem si udělal malou analýzu a světe div se, zjistil jsem, že většinu mého těkání zapříčiňují sociální sítě a telefon :) Neustále jsem kontroloval telefon, jestli není na FB nebo na Instagramu něco nového, neustále jsem překlikával záložky v prohlížeči mezi Gmailem a Facebookem atd. Cílem tedy bylo naučit se pracovat efektivněji a nenechat se tolik vyrušovat okolními vlivy. Takže co s tím?

1.) Vypnutí notifikací na telefonu

Numero uno in Italia. Vypnul jsem notifikace všech aplikací kromě telefonu a SMS zpráv. Takže pokud mi zrovna někdo nevolá, telefon jen v poklidu leží na stole a spokojeně spí. Já tak nemám nutkání neustále kontroloval notifikace a případně odpovídat na zprávy nebo komentáře. A sám si určuji čas, kdy je na odpovědi a kontrolu čas. Takže když už mi jdou "oči šejdrem" z retušování, vyhlásím pauzu, zkontroluju Facebook a Instagram a můžu jet znovu. 

2.) Kontrolování času stráveného na sociálních sítí a jejich četnost.

Protože i bez notifikací má člověk tendenci telefon neustále kontrolovat, nainstaloval jsem si aplikaci "StayFree". Ta jednak měří jak často a jak dlouho člověk používá jednotlivé aplikace, co je ale důležitější, umí nastavit upozornění, nebo přímo aplikaci zablokovat poté, co jste přesáhli nastavený limit. Takže teď mám nastaveno, že Facebook a Instagram můžu zapnout jen 15x denně maximálně na 30minut dohromady, jinak se aplikace do druhého dne zablokují. Najednou mám spoustu volného času :)

3. Vyhození záložek Gmailu a Facebooku z prohlížeče

Nevím jak vy, ale já mám neustále zapnutý asi bambilion záložek v prohlížeči. Mezi těmito záložkami byl i Gmail a Facebook. A problém je na světě. Stejně jako u telefonu jsem měl neustále tendenci přepínat na tyto záložky a kontrolovat jestli není něco nového. Takže jsem tyhle dvě záložky prostě vyhodil. Na email jsem po letech přestal používat online Gmail a přešel na "Aplího" emailového klienta a stejně jako u aplikací v telefonu platí, že klienta zapínám jen když já rozhodnu, že je třeba zkontrolovat poštu, nebo odpovědět na nějaké emaily. Facebook v prohlížeči skoro nepoužívám. 

4. Harmonogram dne

Každý den je jiný, ale většina jich je dost podobných. I přesto se mi vyplatilo si na začátku každého dne udělat takový malý harmonogram. Takže ráno vstanu, udělám si kávu (děkuji Janičce za nový kávovar:)) a u ní si rozvrhu den. Pokud nejsou žádné schůzky nebo focení, tak jde spíš o to, kolik času věnuji retuším, kolik komunikaci po emailech atd., kolik nějakému plánování nebo studiu. A to se pak snažím dodržovat. Je až neuvěřitelné kolik práce člověk udělá, když se mu podaří takovýhle plán držet. Někdy je to snazší, někdy je to těžší a někdy harmonogram samozřejmně rozbije nějaká nečekané událost. Většinou to ale funguje. 

5. Uzavřená sluchátka

Práce z domova je super (ikdyž to chce občas vypadnout mezi lidi, jinak se zblázníte:)). Často se přistuhnu přitom, že je 11 hodin a já sice už dávno pracuju, ale jsem pořád v pyžamu a županu :-D Doma je ale spousta věcí co vás může vyrušovat. Řešení? Uzavřená sluchátka. Nasadím sluchátka, pustím muziku nebo podcast a Jana může kolem mě klidně vysekávat do zdi lišty pro nové elektrické vedení a já o tom nevím :)

Takže asi toliko k mým předsevzetím, co vlastně ani předsevzetí nejsou. Co vy? Máte nějaká předsevzetí na rok 2019? Zařekli jste se, že budete lépe jíst? Více sportovat? Nebo pracovat efektivněji? Pochlubte se, jak se vám podařilo plnit předsevzetí z tohohle roku a jaká máte pro další rok :)

Číst 335 krát Naposledy změněno čtvrtek, 02 kvě 2019 07:22

Free Joomla! template by L.THEME