středa, 21 listopad 2018 09:54

Co to nosím v kufru

Napsal(a) Ondřej Totzauer
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

What is in my bag :) Článek o který jste si sami řekli :) Tak se tedy pojďme mrknut na to, co to nosím v tom kufru ...

Kufr, batohy, vaky, pouzdra ...

Asi by bylo dobré začít tím, v čem to vlastně všechno přepravuji. Primárně používám kufrLowepro Pro Roller x300 AW. Geniální kufr, kterému v podstatě nemám co vytknout. Oproti staré verzi má verze AW i integrovanou pláštěnku, což se, věřte mi, hodí víc, než byste čekali :) Super vychytáva je i to, že vnitřní prostor jde celý vyjmout a protože má zezadu schované popruhy na ramena, můžete ho použít jako batoh (na žádné dlouhé nošení, ale v krajních situacích se to hodí) a současně můžete zbytek kufru využít jako klasický cestovní kufr. Takové malé, improvizované 2v1. TSA ready zámek a "palubní rozměry" jsou samozřejmost. 

Koho by zajímalo více o tom, jak jsem se dostal ke kufru a proč používám kufr a ne batoh, může si o tom přečíst více v tomhle článku.

V kufru vozím všechny foťáky, objektivy, baterky, karty, další příslušenství. Na svatbu toho ale vozím o poznání víc.

Stativy, gorrilapody, všechny možné redukce závitů, a ostatní "železo" vozím v brašně na stativy. Koupil jsem jí na Alliexpressu a neměl jsem s ní sebemenší problém. Tahle brašna se vlastně celý den válí v autě a až večer z ní vyndavám stativy kvůli nasvícení recepce a parketu. 

Protože docela hodně a často používám blesky, mám jich docela hodně. V kufru s foťáky vozím jen jeden, který v případě nouze používá v patici. Pak mám ale 4 další, které používám při portrétech a večer na nasvícení sálu. Tyhle blesky a příslušenství k nim se vozí v další podobné, jen menší brašně. Opět jsem jí koupil na Alliexpressu za pár peněz a opět funguje dobře.

Pak už používám jen batoh Vanguard UP-Rise II, kde nosím Macbook, záložní foťáky a záložní objektivy. Ten v podstatě, když to není nutné, vůbec nevyndavám z auta. Jinak jde ale o poměrně povedený batoh. Více o něm si můžete přečíst ve stejném článku jako o tom, proč jsem přešel na kufr.

Toliko k tomu v čem nosím vybavení a teď konečně pojďme k tomu, co používám za vybavení.

 image.png   Vanguard UP Rise II 46

 
Lowepro Pro Roller x300 AW   Vanguard UP-Rise II 46  

 Meking 105cm 43in Tripod Bag Photography Equipment For Light Stands Umbrellas Tripod Studio Gear Carrying Case.jpg 640x640  


s l300
 
Brašna na stativy a ostatní "železo"   Brašna na blesky a příslušenství   

Těla

Aktuálně používám Canon EOS 5D mkIII. Ultimátní mašina co mě jen velmi zřídka dostane do situace, kdy bych jí mohl něco vyčítat. Ano, už je to poměrně starší kousek a na trhu už je dokonce mkIV, ale zatím pracuje bez problémů, takže zatím nemám důvod měnit. Mezi hlavní výhody kromě velkého čipu, solidního ISO atd. patří špičkové ostření, robusnost, voděodolnost, 2 sloty na paměťovou kartu a různé další vychytávky.

Jsou to detaily, co na tomhle těle miluju. Znáte takový ten čudlík u objektivu, co vám defaultně spouští náhled hloubky ostrosti (funkce jejíž smysl jsem nikdy nepochopil)? Už nějakou dobu jde tomuhle tlačítku nadefinovat uživatelská funce. Pro mě osobně nejzajímavější funkce, kterou můžete přiřadit je přepínání mezi systémy ostření. Takže mám nastavené normální ostření a po stisku tlačítka se mi přepne na AI. Takže tipicky když jde nevěsta uličkou k oltáři, přepnu si na AI, ostření sleduje pohyb nevěsty, pak jen pustím tlačítko a jsem zpět na normálním ostření. Nemusím nikde hodinu hledat v nastavení. Z pro mně nepochopitelného důvodu je ale tohle tlačítko na celé řadě modelů na levé straně. Na 5D mkIII. je krásně vpravo zhruba tam, kde mám prsteníček, takže jde tohle ovládat bez problémů. 

Mezi další vychytávky patří 2 sloty na kartu. Jasně. Záloha, záloha, záloha. Střílím na CF kartu RAW a na SD kartu JPEG, kdyby se něco stalo. Objevil jsem ale i další zajímavou možnost jak tohle využít. Používáte při focení v ateliéru nebo na lokaci teethering přes Lightroom do notebooku? Tedy v podstatě to, že se vám fotky přes kabel rovnou ukládají do PC a zobrazují se náhledy na PC, který má o poznání větší displej než foťák a vy tak vidíte detaily, můžete si přiblížit, zkontrolovat ostrost atd. Nevýhodou je, že když fotíte do RAWu, tak přenos docela trvá. Finta fň spočívá v tom, že si nastavíte prohlížení snímků ve foťáku na SD kartu, kde máte jen JPEG, které jsou o poznání menší než RAW soubory a Lightroom si tam kopíruje JPEG a celé je to o poznání rychlejší. Trochu problém může být, že při focení na obě karty současně se o něco rychleji zaplní zásobník. Není to ale nic extrémního.

Nejvíc mám ale na 5D mkIII rád to, že je to prostě profesionální nástroj bez kompromisu. Opravdu málokdy mě omezuje, což je o to respektu hodnější, když vezmeme v potaz, že je to stroj, který přišel na trh už v roce 2012.

Jako sekundární tělo používám EOS 7D mkI. Dřív jsem mýval 2 tyhle těla, pak jsem přešel na 5D a tohle tělo mi nějak zbylo :) Používám ho jako sekundární/záložní. Většinou na něm mám teleobjektiv 70-200 a díky cropfactoru 1,6 je to ještě o něco větší telátko :) Navíc má rychlejší závěrku. Takže tyhle 2 vlastnosti využívám v některých případech. Jinak je ale oproti 5D mkIII o poznání slabší co se šumu týká. Prostě APS-C senzor. Navíc 7D trpěli na šum obecně. Je to ale pracant. Má nastříleno už asi 3x tolik, co udává výrobce jako limitní hodnotu závěrky a pořád funguje bez problémů.

Kde mají ale obě tyhle těla handicap je video. Jasně, nejsem videomaker, jsem fotograf. Jak jste si ale asi už všimli, dělám ze svatby i krátké klipy/prezentace, kde se video používá. Navíc chci do budoucna s videem trochu víc koketovat ať už na svatbách nebo mimo ně. Na jaře tak plánuji koupi EOS 6D mkII. Jednak jde o full-frame a jednak má pokročilé možnosti ostření ve videu díky 2 ostřícím čipům. Což je přesně ta věc, kterou 7D ani 5DmkIII nemají. V podstatě jde o to, že si můžete autofocusem přeostřit přímo během videa. O follow focusu atd. ani nemluvě. Uvidíme na jaře, třeba sepíšu nějaké dojmy.

Nechci se tu patlat v nějakých parametrech, tabulkách, výkonostních testech atd. Sepsal jsem tedy jen pár postřehů a tipů s čím, proč a jak fotím. Chci ale taky podotknout, že to není žádné pravidlo, že musíte mít 5D, nebo 6D, nebo Canon obecně. Nebo dokonce ani DSLR obecně. Musíte si říct, co potřebujete, co očekáváte a taky kolik si můžete dovolit investovat. Normální člověk, kterému focení zpětně negeneruje zisk, si asi nekoupí 5DmkIV za skoro 100 tisíc Kč (pokud někdo takový tohle čte, nechť se mi ozve, měl bych také pár přání:)). První svatby jsem fotil s EOS 450D, pak jsem dlooooohu používal 7D a full-frame vlastně používám teprve poslední 3 roky. Mnohem důležitější jsou objektivy. Takže pojďme na ně :)

 f19e058701c737ded9d2185f307b40ec mmf250x250  17073  canon 6d mkii b
Canon EOS 5D mkIII  Canon EOS 7D mkI   Canon EOS 6D mkII

Objektivy

Co se objektivů týká, nejsem žádný velký experimentátor :) Používám svatební klasiku :)

Primární objektiv je 24-70 f2,8L. Tenhle objektiv bych si vybral, kdybych si mohl vzít jen jeden objektiv. Pokryjete s ním skoro vše co pokrýt potřebujete. Objektiv je krásně ostrý, nijak extrémně netrpí na žádné velké optické vady, ostří super rychle (což je přesně to co miluju na Lkové řadě objektivů). Mám první verzi tohoto objektivu. Na trhu už je nějaký ten pátek i verze II, která má tuším i stabilizaci. Zatím jsem ale neměl potřebu měnit. Tenhle objektiv mám nasazený na primárním tělo 90% času na svatbě. Na to, že se k němu občas chovám jako čuně, tak funguje celou dobu co ho mám bez problémů a spolehlivě. Až tenhle rok nepřežil zoomovací mechanismus pád na parket, když jsem špatně zamknul objektiv do bajonetu. V AWH vyměnili zoomovací koš a jedeme vesele dál.

Druhý nejpoužívanější objektiv je 70-200 f4L. Jde tuším o nejlevnější variantu 70-200 v Lkové řadě. Ohnisko 70-200 je něco, co byste asi měli mít, pokud chcete fotit svatby. Je super jak na portréty, tak na situace kdy se nemůžete nebo nechcete dostat blíž k objektu vaší fotografické touhy. Já ho používám občas na portréty a přes den hlavně ráno, kdy jsou ze mě lidé ještě nervozní, takže je fotím s odstupem, aby měli čas si na mě zvyknout :) Hodí se i při obřadu. Někdy se prostě stane, že nemůžete být dostatečně blízko. Třeba v kostelích je váš pohyb docela omezen (pokud nechcete být za burana a porušovat nepsané pravidla). Já jsem si vybral variantu f4 bez stabilizace. Jednak jsem si v době, kdy jsem ho kupoval nemohl dražší verze dovolit a jednak je tenhle objektiv o poznání (tuším, že dokonce 2x) lehčí. A to je znát, když ho nosíte 12 hodin na jednom rameni :) Do budoucna asi pořídím verzi f2,8 bez stabilizace, ale dokud bude tehle objektiv fungovat, tak si ho nechám. Což je mimochodem další výhoda drahého objektivu oproti drahému tělu. Objektiv si relativně drží cenu. Takže pokud jsem objektiv koupil za 15 tisíc, myslím si, že ho celkem bez problémů můžu za 10 tisíc prodat. Tělo, které jsem kupoval před 3 lety tuším za necelých 70 tisíc bych dneska prodal stěží za 35 tisíc.

Další objektiv, který se stal mým portrétní miláčkem je Sigma 85mm ART f1,4 (jediný objektiv cizího výrobce co mám). O tomhle objektivu toho bylo napsáno už spoustu, takže pokud vás zajímají nějaké technické specifikace tak si je určitě můžete snadno dohledat. ARTku jsem pořizoval v době, kdy měla vyjít nová 85mm f1,4L od Canonu. Trochu jsem čekal, že by díky tomu mohli spadnout ceny starší 85mm f1,2. Jelikož je nový objektiv ve finále levnější, než ten starý, tak jsem šel do ARTky a nelituji toho. Je to tedy kus objektivu o tom žádná. Pokud jste zvyklí na monofokální objektivu typu canon 50mm f1,4 nebo 85mm f1,8 tak se budete docela divit, jak může taky vypadat a kolik může vážit monofokální objektiv :) Trochu mi vadí větší hlučnost ostření, než na co jsem zvyklí z Lkové řady, ale bohatě to vynahradí fotky, které z toho lezou. Ostrý a přesný. Víc asi netřeba říkat. A samozřejmně f1,4. Používám ho výhradně na portréty. Jinak ho celý den nevyndám z kufru. 

Nostagickou přihrádku v mém kufru zabírá Canon 50mm f1,8. Taková malá plastová hračka, která je ale krásně ostrá. Byl to první objektiv, který jsem si kupoval (když nepočítám 18-55, který přišel s foťákem) a mám ho dodnes. Je děsně hlučný, plastový, takže kdykoliv ho vezmete do ruky máte pocit že ho rozbijete, ale má krásnou kresbu a koupíte ho do 2 tisíc. Občas ho použiju na portréty, když potřebuju nízké clonové číslo, ale 85mm je už moc "dlouhé" a občas ho použiju, když je opravdu málo světla (kostely, staré kulturáky atd.). Myslím si, že je to nejlepší vstup do světa monofokálů pro každého :)

Další objektiv co používám jen občas je Canon EF-S 17-55 f2,8 IS USM. Ten jsem používal v době, kdy jsem měl jako primární tělo EOS 7D. Musím říct, že na to, že to není Lko tak ostří a kreslí skoro stejně dobře. Nechal jsem si ho kvůli videu, protože má stabilizaci, která se při natáčení hodí. Používám ho ale opravdu zřídka. 

Letos jsem dokoupil ještě Canon 100mm f2,8 MAKRO kvůli prstýnkům a dalším detailům, které se na svatbě fotí. Ještě jsem s ním skoro nefotil, ale vypadá v pohodě. Byl jsem trochu líný kupovat Lkové makro kvůli pár fotkám, takže jsem pořídil tenhle základní a asi bude v pořádku fungovat.

Do budoucna bych ještě rád pořídil něco širšího na večerní párty, na nějaké extrémnější portréty (a na moje oblíbené bajky:)). Tady ale zatím nevím, co konkrétně. 

Toliko k objektivům. Pokud plánujete koupi objektivu, pamatujte na následující. Na fotce většina z nás pravděpodobně nepozná, jestli byla focena na EOS 600D nebo na EOS 5DmkIV. Co ale určitě poznáte je to, jestli byl použit objektiv 18-55 nebo 85mm f1,2L :) To co dělá lepší vzhled fotky (samozřejmně kromě světla, kompozice atd.) není tělo, ale objektiv. Takže pokud máte omezený rozpočet (a kdo ne? :-D) tak doporučuji raději šetřit na těle, než na objektivu.

Ještě jedna věc k objektivům. Nepoužívám UV filtry. Ano, je to super ochrana předního členu objektivu, která vám může zachránit objektiv. Současně je to ale kus skla, který stojí 1 000 Kč, který dáte před kus skla, který stojí 30 tisíc :) Prostě mám rád maximální kvalitu fotky. Místo UV filtrů mám na všech objektivech nasazené slučení clony, které je ochrání od případných pádů nebo od ran od stěn atd :)

Také nepoužívám objektivy třetích stran (kromě řady ART od Sigmy). Dříve jsem měl objektivy od Tamronu i od Sigmy. Vždycky s nimi byl nějaký problém. Proostřování, pomalé ostření, špatná kresba atd. Osvědčilo se mi používat objektivy přímo od Canonu (až na vyjímky řada L) a platí to samé co u těla. Neomezuje mě to a nemusím řešit žádné kompromisy. Za tuhle kvalitu si ale zaplatíte. Situaci trochu změnily objektivy řady ART od Sigmy, kterými v podstatě Sigma řekla: "Už nechceme být ten levný výrobce levných objektivů s nižší kvalitou". A povedlo se jim to. A i tady si za tu kvalitu zaplatíte. Trochu na to reaguje i Tamron, takže situace už bude asi o maličko jiná, ale pořád se mějte na pozoru před hodně levnými objektivy. 

Canon EF 24 70mm f 2.8 L USM Lens  media 3582336  sigma 321955 85mm f 1 4 dg hsm 1282165   ca5018afu
Canon EF 24-70mm f/2,8 L USM Canon EF 70-200mm f/4,0 L USM Sigma 85mm f/1,4 DG HSM Art Canon EF 50 mm f/1,8

Blesky

Blýskám rád a blýskám hodně :) Protože fotím s Canonem, mám tu výhodu, že můžu používat blesky řady 600 EX II, pravděpodobně nejlepší systém speedlitů vůbec :) Blesky mají potřebné funkce jako E-TTL, vysokorychlostní synchronizaci, synchronizaci na druhou lamelu, zoomovací hlavici atd. K tomu všemu mají ale to, co ostatní nemají :) Integrovaný radiový přijímač a pozor, i vysílač :) To znamená, že blesky můžete řídit a odpalovat vzdáleně buďto z řídící jednotky, nebo z jiného blesku. Blesky používám ve dvou základních set-upech. Při portrétech odpaluji z řídící jednotky 1-2 blesky, které jsou buď na stativech v 99% případů má hlavní blesk asistentka na monopodu. Ve druhém případě mám blesky na stativech různě po sále, hlavní blesk mám v patici foťáku. Buď blýskám do stropu a blesky na stativech dělám jen kicker light nebo mám záblesk hlavního bleksu vypnutý a jen odpaluji a řídím blesky na stativech. Blesky můžete mít různě ve skupinách atd. To už je ale vyšší dívčí, kterou tu nebudeme rozebírat :)

Jeden blesk a řídící jednotku mám v kufru s foťáky (občas ho použiju i při obřadu) a další 4 mám v tašce s blesky. Pouze jeden blesk je originál Canon. Ostatní jsou kopie Yongnuo. Ano, Čína, nicméně... Fungují úplně v pohodě a spolehlivě. Za zlomek ceny. Jen si dávejte pozor na čínské kopie čínských kopií :) Jednou jsem pořídil blesk YN z druhé ruky a samozřejmně nešlo o originál Yongnuo, ale o nějakou kopii. Po pár záblescích se řídící jednotka zablokovala a blesk používal stále jen plný výkon. Takže radši zajděte do 4studio.cz a kupte si blesky tam. A máte jistotu. 

84486 z1 z1

Battery packy

Strašně nerad měním baterie :) Proto používám battery packy. Jednak používám battery pack pro můj EOS 5D. Kromě toho, že v batterypacku jsou 2 baterie, takže jen vyjímečně musím během svatby měnit baterie ve fotoaparátu, slouží batterypack i jako "základna pro focení na výšku" :) Batterypack má svoje ovládací prvky včetně spouště, takže můžete pohodlně mačkat spousť i při vertikálním otočení, aniž byste si museli vykloubit loket :)

Dále používám batterypacky pro blesky, kam nasázíte 8 AA baterií a prodloužíte tak výdrž blesku a zkrátíte recyklační čas mezi jednotlivými záblesky. Tyhle batterypacky stojí pár korun a fungují dobře. Jen si dejte pozor na to, že pokud necháte baterie v packu, vybíjí se ikdyž není připojený k blesku :) Vyhnete se tak nemilému překvapení. Už delší dobu si brousím zuby na trochu rafinovanější batterypacky od firmy Godox. Jednak mají větší baterii, takže vydrží déle. Ukazují stav nabití, můžete napájet více blesků z jednoho zdroje a s redukcí na USB je můžete použít i jako powerbanku pro telefon nebo tablet :)

images

MagMod

Tuhle srandu nepoužívám často, ale občas se hodí. V podstatě jde o barevné gely na blesky. Buď můžete vyrovnávat barevné rozdíly mezi zdroji světla, nebo používat barevné světlo pro různé efekty. Problém s gely na speedlite je ten, že se dost špatně a pomalu nasazují. Než někdo vymyslel MagMod. Nasazení zabere asi 5 vteřin :) Nejvíc používám gely na večerní párty, kde už si člověk může více hrát.

Basic Kit large

LED světlo

Maličké LED světlo na AA baterie z Alliexpressu. Jde ovládat jeho intenzita, což se hodí. Používám ho buďto při nasvícení prstenů nebo jiných detailů, nebo když se jde fotit někam do šera nebo dokonce tmy. Tady má foťák problém zaostřit, takže tímhle světlem buď já nebo asistentka posvítíme na to, co chceme fotit, foťák si zaostří a je to. Blesk tohle světýlko spolehlivě přebije, takže ho není nutné ani vypínat. To samé by šlo dělat i diodou na telefonu. Ale nekupte to za tu cenu :) 

Godox LED36 5500 6500K Camera Led Lighting SLR LED36 Video Light Outdoor Photo Light for for.jpg 640x640

Náhradní baterie

Baterií nemáte nikdy dost. V kufru nosím náhradní baterky do foťáků (7D i 5D mají stejnou baterii, takže nemusím nosit 2 druhy) a náhradní baterie do blesků. Co se týče baterií do blesků doporučuji Eneloop, ještě jsem nenašel nic lepšího, než jsou tyhle baterie. Baterie do blesků mám vysázené v plastových pouzdrech. Je dobré mít baterie nějak označené. Já je mám očíslované. Takže 4 baterie mají číslo 1, 4 baterie mají číslo 2 atd. Takže je měnít v blesku vždycky najednou, nemám v tom bordel a v blesku mám vždycky rovnoměrně nabité nebo vybité baterie. Nemusí jít o čísla. Jana má například na baterkách nalepená prasátka, kachničky, kuřátka atd :-D

Baterie do foťáků mám v textilním pouzdře, takže se mi nikde různě neválí atd. Mám prostě rád věci organizované. 

V brašně s ostatními blesky mám jen baterie do batterypacků pro blesky. V blescích mám baterie pořád, z batterypacků pro blesky je vyndavám, protože se samovolně vybíjí.

71YFVsch94L. SY355    eneloop

Silicagel

V kufru s foťáky mám na několika místech silicagel (taková ta jedovatá věc, co se dává do krabic od bot). Kufr sice nikde nekoupu, ale vlkhost se tam dostat může a elektronika to nemá ráda. Takže mám takhle hozené tyhle sáčky v kufru a oni do sebe tahají vlhkost. Doporučuji mít sáčky v něčem, ne jen hozené. Časem sáček stoprocentně praskne a kuličky budete honit všude možně. Já mám 2 krytky těla a objektivu zašroubované do sebe, v nich navrtané malé dírky a uvnitř sáčky s gelem. Lifehack done :)

KPZ

Chodili jste do skauta? Já jo (asi 14 dní:)), ale krabičku poslední záchrany znám. Jen v ní nemám březovou kůru, zápalky a 50 Kč na autobus, ale spínací špendlíky, paralen, náplasti, gumičky, pírka do vlasů a živočišné uhlí :) Stát se může cokoliv a může to zachránit buďto vás, nebo v lepším případě nevěstu, která vám bude po zbytek života vděčná :)

Jelenní lůj, vlhčené ubrousky, papírové kapesníčky a Tic-tac

O jelenní lůj se nedělím o zbytek ano :) Použití je zjevné.

Propiska a multiklíč z kola

Ten pocit znáte všichni. Potřebujete něco napsat, ale nemáte čím. Stejně tak potřebujete něco utáhnout nebo povolit. Takže v přední kapse je propiska a multiklíč, který se normálně vozí v podsedlovce na kole.

Vizitky

Na svatbě je 20-100 vašich potencionálních klientů a vizitky tolik místa nezaberou. Takže buďte připravení :)

A to je asi tak všechno, co mám v kufrech a brašnách :)

Číst 276 krát Naposledy změněno čtvrtek, 02 kvě 2019 07:22

Free Joomla! template by L.THEME