Vytisknout tuto stránku
neděle, 25 listopad 2018 08:10

Jak je důležité míti asistentku (a zálohu:))

Napsal(a) Ondřej Totzauer
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Jak je důležité míti asistentku/asistenta (nemusí to být ani Filip:)) a zálohu všeho ...

 

Už jsem o tom kdysi psal, takže mi odpousťte pokud se budu opakovat, ale pod tíhou aktuálních zážitků jsem se rozhodl sepsat tenhle článek, který rozdělím na 2 části. Jak je důležité míti zálohu a Jak je důležité míti asistentku :)

Začneme zálohou, od té se všechno odvíjí. Záloha fotografií je samozřejmostí. Fotím na 5D mkIII, který má 2 sloty na paměťové karty, to znamená mimo jiné to, že se pořízená fotografie ukládá současně na 2 oddělené karty. Což je základ všeho. Paměťová karta dříve nebo později odejde. V lepším případě se z ní podaří zachránit data (což není levná záležitost, věřte mi :)), v horším případě budete muset vysvětlit nevěstě, proč nebude mít žádné fotografie z obřadu. A to jako svatební fotograf nechcete :) Následuje záloha na všechny možné disky a úložiště, ale o tom možná příště.

Tomu jsem se věnovat nechtěl. Čemu jsem se chtěl věnovat je to, jak je důležité mít zálohu vybavení. Dříve nebo později se něco pokazí. Profesionální technika je pořád jen technika a ta se dříve nebo později (většinou v návaznosti na to, jak o ní pečujete:)) pokazí. Ať už půjde o „kousnutou“ závěrku fotoaparátu, vyhořelou hlavu blesku, nefunkční ostření objektivu, nebo jako v mém případě zaseknutý zoom objektivu.

Tím se plynule dostáváme k aktuálnímu zážitku. Uprostřed focení skupinových fotek se mi z ničeho nic (no popravdě to nebylo až tak z ničeho nic, ale o tom dále) zasekl zoom na mém 24-70 a prostě s ním nešlo hnout. Ohnisko zaseknuté na 24mm, což není ideální ohnisko pro focení lidí :) Zkusil jsem pár fíglů, které nezabrali a tak jsem se musel smířit s tím, že objektiv je v tuto chvíli jen hodně drahé těžítko.

Jaké jsou tedy možnosti? Asi jste si všimli, že používám 2 těla fotoaparátů na "kšandách". Nicméně na druhém těle mám 99% času nasazený 70-200, což by nebyl problém, pokudby půl metru za vámi nezačínal rybník, takže ty 3 potřebné kroky zpět si udělat prostě nemůžete :) Takže primární objektiv zaseknutý, sekundární vyřazený ze hry kvůli dlouhému ohnisku. Co tedy dále? Tady je čas na asistentku :)

Možnosti jsou zhruba 2. Buďto jí vyšlete do vašeho kufru pro náhradní objektiv a mezitím můžete obecenstvu vyprávět nějaké veselé historky z natáčení. Nicméně tady byl obřad trochu z ruky, takže by to asi chvilku zabralo a protože šlo o poslední cca 2 skupinky, přišla na řadu možnost č.2. Prostě si půjčíte její foťák a dofotíte to jejím foťákem :) Po návratu na "základnu" si v klidu vezmete náhradní objektiv, opláčete padlé v bitvě a můžete pokračovat dále.

Takže když to shrneme. Murpyho zákony jsou neúprosné, takže co se může pokazit se pokazí. Pokud se to pokazí a vy nemáte náhradu, tak buďto musíte improvizovat, nebo plakat. Pokud nemáte asistentku, tak si držte batoh s výbavou blízko sebe. A pokud jí máte, tak se naučtě nějaké vtipné historky, abyste zabavili čekající svatebčany :-D

Trochu vážnosti na závěr. Opravdu buďte zodpovědní co se zálohování týká. Netvrdím, že je bezpodmínečně nutné mít každý kus vybavení automaticky 2x, ale mějte alespoň nějakou zálohu. Ikdybyste měly zbytek svatby odfotit na pevnou 50mm, tak je to pořád lepší, než jít s pláčem domů. Co se asistentky/asistenta týká tak mít někoho po ruce je opravdu užitečné. Můj systém focení by asi bez asistentky ani nefungoval, ale hodí se to všeobecně. Bez ohledu na to, jestli vaše asistentka nebo asistent fotí či nikoliv, můžou jednoduše převzít část vašich starostí. Říkám tomu přines, podrž zařiď :)

A pokud by vás zajímalo, jak to chodí v jediném autorizovaném servisu Canon v ČR v AWH servisu v Praze, tak si můžete přečíst můj článek na HF-STUDIO.CZ 

Číst 282 krát Naposledy změněno čtvrtek, 02 kvě 2019 07:22

Související položky (podle značky)