fbpx
pátek, 03 kvě 2019 09:14

Skupinové focení

Napsal(a) Totzi
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Skupinové fotografování, skupinky, skupinovka. Pod těmito názvy se skrývá stejná věc. Společná fotografie rodiny a všech svatebních hostů. Jaké to má náležitosti a záludnosti? Pojďme se na to mrknout ...

 

Pohled svatebního hosta

Pro hosty to bývá většinou utrpení. Většina z nich se fotit nechce. Navíc skupinové focení je zdlouhavá, a buďme upřímní, nudná záležitost. Než fotograf všechny napózuje, trvá to nekonečně dlouho. Navíc si pořád vymýšlí. Vy se natočte takhle, vy se natočte takhle. Není ho moc slyšet a lidé v zadních řadách ani neví, jestli mluví na ně nebo ne. Prostě otrava.

Pohled svatebního fotografa

Pro fotografa to bývá vždycky utrpení :) Velká skupina lidí. Trvá věčnost, než všechny postaví na správné místo. Potom je potřeba lidi alespoň v první řadě nějak základně napózovat, aby na fotce nevypadali, jakoby právě pašovali pod oblekem skříň. Všichni se s někým baví. Neposlouchají pokyny, vtipkují o retušování obličejů ve Photoshopu, namísto, aby šli na určené místo. Když je všechno připraveno, vykoukne slunce z pozamraku a může se začít znovu. A retušování? I přesto, že fotograf všechny požádal, aby teď chvíli nemluvili a nemrkali, na výsledné fotce polovina lidí mluví, třetina lidí mrknula a několik lidí se dívá stranou, jako by se jich focení netýkalo.

Jak z toho ven?

Rady pro svatební hosty

Věřte tomu, že ani pro fotografa to není žádná velká zábava, nebo dokonce oblíbená část svatebního dne. A to že odmítáte spolupracovat, to nijak nezlepší :) Takže pokud to chce mít co nejrychleji za sebou, spolupracujte. Poslouchejte pokyny a nezdržujte. Na povídání s kamarády budete mít celý zbytek dne. Stoupněte si tam, kam vás fotograf požádá. Usmějte se, nemrkejte a dívejte se do objektivu. Bum, prásk hotovo. Můžete se jít bavit s kamarády :)

Rady pro svatební fotografy

Buďte rychlí. Věřte tomu, že hosté to chtějí mít co nejrychleji za sebou. Alespoň velké skupiny se tedy snažte odfotit co nejrychleji. Samozřejmě při zachování kvality. Neznamená to tedy, že klíčem k úspěchu je postavit houf lidí kamkoliv, udělat cvak a jít na oběd :)

Buďte věcní. Nemá cenu chodit kolem horké kaše. Tady není na nějaké zaobalování čas. Pokud chcete, aby se svědek postavil vedle otce ženicha, prostě mu řekněte, ať se postaví vedle otce ženicha. Vy jste tam od toho, abyste focení řídili. Nikdo se na vás tedy nebude zlobit, pokud řeknete, postavte se sem prosím, a stůjte tady, dokud neřeknu dost :) Pokud potřebujete, aby lidé natočili hlavu, osvědčilo se mi "řídit" pohyb natočení rukou s roztaženými prsty. Pokud potřebujete lidi natočit celé, většinou mi funguje "otáčení" za ramenem. A myslete na to, že pokud stojíte ke skupině čelem, tak vaše levá strana je jejich pravá strana :)

Současně ale buďte milí a zdvořilí. Nemůžete přijít za cizím člověk a říct mu: "Stoupni si sem". Současně ale nemáte čas na věty typu: "Pane Novák, byl byste prosím tak laskav a až dokouříte svoji cigaretu, následoval byste mě a postavil se, kam ukážu?". Počítejte s tím, že někteří z hostů s vámi budou chtít vtipkovat. Takže pořád uslyšíte: "Mohl byste mi potom ve Photoshopu ubrat tak 10 kilo?"; "Dokreslíte mi na pleš vlasy, jako jsem měl za mlada?"; "Já jdu někam dozadu, abych nekazil fotku"; Rozhodně nemůžete říct: "Ne, jste plešatý, takže na fotce budete mít pleš" :) Zavtipkujte, dejte strýčkovi Františkovi na výběr, jestli chce kudrliny, nebo radši dlouhé rovné blond vlasy. Lidé se uvolní a nikdo, včetně Františka určitě nečeká, že mu budete retušovat vlasy místo pleše :)

Buďte hlasití. Přijde vám, že na lidi křičíte? Buďte ještě hlasitější. Věřte tomu, že lidé v zadních řadách vás skoro neslyší. A pokud vás skoro neslyší, tak vás nevnímají. A pokud vás nebudou vnímat, těžko udělají to, co po nich potřebujete. Takže křičte a ověřujte si, že vás lidé, na které křičíte, vnímají. "Paní v růžových šatech. Můžete se posunout o metr doleva? Ano? Rozumíme si?". Pokud si jen tak pro sebe řeknete: "Potřeboval bych, aby se támhleta paní posunula o kousek doleva". Paní vás pravděpodobně neslyší. I kdyby vás slyšela, neví, že "támhleta paní" je ona a i kdyby věděla, že je to ona, neví, co znamená kousek doleva, protože "kousek" není jednotka SI :)

Zřiďte si spojku mezi hosty. Ideální je některý ze svědků nebo sourozenců, který zná obě strany rodiny. Vy nemáte šanci během pár hodiny poznat všechny hosty a jejich rodinné vztahy. Proto je dobré využít někoho, kdo zná alespoň užší rodinu z obou stran. Když vám totiž chybí na fotce prarodičů dědeček z nevěstiny strany, vám bude trvat tak 10 minut, než zjistíte kdo to je. Vaše spojka ho zná a tak ho mnohem rychleji najde. Vy mezitím můžete napózovat zbytek skupiny a dědečka už jen rychle "vložit" do skupiny :) Ideální je kombinace spojky z rodiny a vašeho asistenta nebo asistentky. Vy se můžete soustředit na focení a starosti ohledně rodiny můžete delegovat na vaši spojku a asistentku/a.

Pořiďte si tahák. Pokud nejste s klienty nějak jinak domluveni, je na vás, abyste zorganizovali skupinové focení včetně toho, jaké skupinky fotit. Většinou se jedná o velkou skupinu, užší rodinu, fotku se svědky, fotku se sourozenci atd. Takhle od kávy z obývacího pokoje se to zdá jasné. Věřte ale tomu, že v tu chvíli budete v maximálním stresu, takže se vám může snadno stát, že vám vypadne fotografie s prarodiči. A jste to vy, kdo je zodpovědný za to, že tahle fotografie chybí. Napište si tedy tahák s jednotlivými skupinkami. Ideálně po ukončení skupinek z vašeho seznamu jděte za nevěstou s ženichem a zeptejte se jich, jestli budou chtít ještě nějaké skupinky. Jednak nemůžete vědět, že někde mezi 100 hosty jsou 2 velmi dobré kamarádky, s kterými se chce nevěsta vyfotit. Druhak máte alibi, kdyby se stalo, že nějaká skupina bude přeci jen chybět. Fotku nezachráníte, ale v případném sporu můžete říct: "Ok, tahle fotka chybí, ale já jsem se vás byl zeptat, jestli chcete fotit ještě nějaké skupiny a vy jste řekli, že ne". Není to ideální řešení a ještě jsem ho nikdy nemusel použít, ale je to lepší než být ten, kdo to "zkonil".

Nenuťte lidi skákat, "xichtit se" nebo plazyt jazyky. Jsou dvě sorty lidí. Jedni rádi skáčou, xichtí se a vyplazují jazyky. Druhá to nesnáší. Nemáte šanci poznat všechny hosty natolik, abyste tohle odhadli. Vy jako fotograf se můžete dostat do dvou situací. Situace č. 1: fotíte skupinu, která ráda skáče a pokud budou chtít fotku ve výskoku, věřte mi, že si o ní řeknou, nebo alespoň naznačí. Situace č. 2: Fotíte skupinu, která tyhle fotky nesnáší, a vy je přesto budete nutit, aby vyskočili, vyplázli jazyk nebo něco jiného. Co se stane? Naprosto je otrávíte, někteří se vůči vám zablokují a naschvál nebudou spolupracovat, případně to kvůli nevěstě přetrpí, ale stejně se budou tvářit otráveně. Osobně volím situaci č. 1. Pokud někdo chce "bláznivou fotku", řekne si o ní. V ideálním případě se domlouvám s klienty už na předsvatební schůzce. Oni znají svoje kamarády a rodinu nejlépe. Poslední co jako fotograf chci, je nutit někoho do něčeho, co pro něj není přirozené a je mu to nepříjemné.

Berte článek s nadhledem. Ve skutečnosti to až taková bitva není. Tohle jsou jen rady a postřehy, na které jsem přišel za pár let focení skupinových fotek. Vyplívají z toho, jak fotím svatbu já. Určitě je celá řada fotografů, která má talent pro to odhadnout jaký tip fotky lidé chtějí. Kteří mají talent pro to organizovat skupinky, aniž by zvedli hlas atd. Já to dělám takhle a doufám, že tenhle článek vám pomůže k tomu, aby další skupinové focení, které zažijete, bylo rychlé a pohodové. Ať už budete na svatbě jako host, nebo jako fotograf :)

Číst 1787 krát Naposledy změněno pondělí, 15 červen 2020 08:12

Free Joomla templates by L.THEME