fbpx
pondělí, 01 březen 2021 08:07

Co bude, když svatba nebude?

Napsal(a) Ondřej Totzauer
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Doba je jaká je. Jediná jistota, kterou máme je, že vlastně žádnou nemáme. A to se týká i plánování svateb. Jak to bude, když budete muset vaši svatbu kvůli vládním omezením zrušit ?

Docela hodně z vás vyčkává s rezervací termínu až se situace trochu vyjasní. Jak dlouho to bude trvat nedokáže nikdo říct, ikdyž všichni věříme, že už to nebude dlouho trvat. Nicméně. Termíny se i přesto plní a vyčkávací taktika tedy nemusí být tou nejlepší variantou. Sepsal jsem tedy tenhle článek, abyste měli jasno, jak to bude u HOTOFOTO v případě zrušení svatby. 

1.) Standardní postup

S každým párem nejprve podepisuji smlouvu, ve které je definováno vše potřebné. Po podpisu smlouvy vystavuji zálohovou fakturu na 50% částky. Po složení zálohy na účet je termín svatby závazně rezervován pro obě strany. Zbytek částky se platí až po odevzdání a odsouhlasení zakázky, tedy zhruba 3-4 týdny po svatbě.

Ve smlouvě je i odstavec o jakémsi zásahu vyšší moci a nevratnosti zálohy v případě jejího zásahu. Nicméně když byla tato smlouva sepisována, asi nikdo nepočítal s tím, že zásahem vyšší moci může kromě tornáda, které odnese místo obřadu o 3 Km dále i celosvětová pandemie a vypnutí běžného života. Bylo by ode mně dost nemorální chtít po vás podepsat smlouvu, která v podsatě říká, že pokud svatba neproběhne z důvodu vládních nařízení, které se mění stejně rychle názory opozice, propadne vaše záloha peklu. Proto jsem do smlouvy přidal "covidový" dodatek.

2.) Covidový postup

Jak to tedy je v případě, že svatba nemůže proběhnout z důvodu opatření vlády, pandemie, atd.? Primárně se snažíme najít náhradní termín v tomto roce, který schválí obě strany. Z mojí strany je to omezeno pouze dalšími termíny, kterou jsou již rezervované. Pokud je tedy pro vás varianta udělat svatbu v úterý, já s tím nemám problém. Pokud by se nepodařilo žádný vhodný náhradní termín najít je vám záloha převedena na jakýsi "kredit", který můžete využít na jiné fotografické služby (například ateliérové fotografování vás, nebo vašich blízkých www.totzauer.eu). Záloha se tedy nevrací, ale peníze vám nepropadnou. Myslím si, a podle reakcí těch, kteří již smlouvu podepsali si to myslí i většina z vás, že jde o dobrý kompromis mezi oběma stranami. Bylo by od vás, trošičku sobecké chtít, aby celou míru rizika znovu nesli pouze dodavatelé i s přihlédnutím k tomu, že 99% těchto dodavatelů už rok ekonomicky poměrně znatelně krvácí a balancuje nad propastí krachu.

Samozřejmě se objevily i takové hlasy, že klientovi do toho nic není. Že riziko patří k podnikání a že není možné, aby v takovém případě jakým je něco tak neočekávaného jako pandemie viru záloha propadala. To je samozřejmě názor, na který má kdokoliv právo. Říkám ale upřímně, že s klientem, který takto smýšlí já spolupracovat nechci a nebudu. 

Takže pokud plánujete svatbu, líbí se vám moje práce a je pro vás tato míra rizika snesitelná, můžete nezávazně poptat váš termín. Budu se těšit na případnou shledanou a společně s vámi doufám, že svatební sezona proběhne v rámci možností bez problémů.

 

Číst 246 krát Naposledy změněno pondělí, 01 březen 2021 08:59
Více z této kategorie: « Sezona 2021 ... jak bude vypadat?

Free Joomla templates by L.THEME