fbpx
pondělí, 11 kvě 2020 13:41

Proč není přesunutí svatby na příští rok pro dodavatele úplně šťastné řešení?

Napsal(a) Ondřej Totzauer
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Covid-19 pořádně zamíchal nejen touhle svatební sezonou. Životy hodně z nás se otočili o 180 stupňů a všichni musíme na situaci nějak reagovat. Hodně termínů svateb se celkem pochopitelně přesunulo na příští rok. Proč to ale z pohledu svatebního dodavatele není úplně win-win situace se dozvíte v článku.

Je to z pohledu nevěsty celkem pochopitelné řešení. Pokud vás nic vysloveně nenutí mít svatbu v tomto roce, tak proč se stresovat. Nejsnazší řešení je svatbu prostě přesunout na příští rok (a doufat, že se něco podobného nebude opakovat:)). Obepíšou se tedy hosté a dodavatelé, že se svatba ruší a přesouvá na příští rok. A tady můžou začít trochu komplikace. Zaznemal jsem v různých diskuzích, že ne všichni dodavatelé to považují za šťastné řešení, kterému chtějí vyjít vstříc s otevřenou náručí a zaznamenal jsem také, že ne všechny nevěsty chápou důvody, proč tomu tak je. 

Nejsem nevěsta, takže se vám pokusím zprostředkovat můj pohled na věc, jako svatebního dodavatele.

Problém první: Vracení záloh a jejich dopad na cache-flow

Zálohy na služby se vybírají z několika důvodů. Je to jakási "jistota", že vám nevěsta neodřekně rezervovaný termín, který jste mezitím odmítli dalším 20 zájemcům. U některých dodavatelů se může jednat například o zálohu na materiál, který musí objednat, aby mohli vaši zakázku realizovat (květiny, jídlo, dorty atd.). A je to taky způsob, jak udržet svoje cache-flow v chodu. Zjednodušeně řečeno, složenky a nájem musíte platit ikdyž zrovna není svatební sezona :) A řešení, které navrhovala jedna z nevěst na jedné diskuzi, aby šli svatební dodavatelé, kteří mimo sezonu nemají jiné zakázky pracovat "někam k pásu" asi nebudu radši ani komentovat :)

Vy tedy jako dodavatel, vyberete zálohy klidně ze všech tří důvodů a z těchto záloh hradíte svoje náklady než začně hlavní sezona. Co se stane v okamžiku, kdy vám nevěsta zruší svatbu a požaduje vrácení zálohy? No kromě toho, že přijdete celkem pochopitelně přijdete o zbývající část peněz za zakázku, přišli byste i o zálohu, kterou často už ani nemáte, protože jíst jste museli i v lednu a únoru :) Samozřejmě až tak dramatické to není, ale asi chápete kam tím mířím. A pokud by termíny zrušila nebo přesunula většina nevěst, znamená to pro vás dost zásadní komplikace v existenci vaší značky. 

Problém druhý: Omezené množství termínů

Na svatebním businessu je jedna zajímavá věc. Má omezený počet termínů. Svatby jsou prostě z 90% záležitost letních sobot a těch není nekonečně mnoho. A vy kdybyste se rozkrájeli, tak prostě nemůžete fotit 2 svatby současně (ano, někteří dodavatelé jako vizážistky, kadeřnice atd. jsou za určitých podmínek schopny realizovat třeba 2 svatby za den, ale kapela, fotograf, koordinátorka, hospoda těžko). A tady se pomalu dostávám k samotnému jádru tohoto článku. Přesunutí svatby na příští rok. 

Co se tedy stane například mě, jako svatebnímu fotografovi, když mi všechny letošní nevěsty přesunou svatby na příští rok? Zaplním celou svatební sezonu 2021, což se zdá být super. Problém je, že jí zaplním svatbami z roku 2020 a tak tedy nebudu moct nabídnout volné termín svatbám, které by měli svatbu normálně v roce 2021. Celý problém se tedy jen "odsune" od rok a já tak či tak mám jednu "mrtvou" svatební sezonu. 

Můj problém, chtělo by se říct. Respektive náš problém. Riziko k podnikání patří. To zcela nepopiratelně. K podnikání ale také patří nějaká pravidla, práva a povinnosti. A tady se opět dostáváme k tomu, jak důležité je mít se svými dodavateli smlouvu. I tak je to samozřejmě nepříjemná situace, ale máte v ruce papír, který definuje, jak se bude v takovém případě postupovat a nikdo vás tak snadno nevezme na hůl. 

NAŠTĚSTÍ! Já osobně mám boží klientky (a díky vám všem za to), které jednají racionálně a co je nejdůležitější, celou situaci s námi konzultují a společně vytváříme nějaký plán B a nějaké možnosti co jim můžu a co už nemůžu nabídnout. Takže k sepsání článku mě spíše vedle ona, až arogantní, diskuze, kde se paní rozčiloval, jak si svatební dodavatel, s kterým má sepsanou smlouvu, která jasně definuje práva a povinnosti obou stran, může vůbec dovolit jí nevrátit zálohu, když "jenom" přesouvá svatbu o rok. Není přeci řešení, celé riziko a všechny důsledky jen tak hodit na dodavatele. Tady se musí hledat kompromisy. Nikdo z nás z této situace nemůže a nevyjde jako 100% vítěz. Nikdo z nás tuhle situaci nezavinil. 

Víc než kdy jindy budu rád, když semnou budete například na FB pod tímto odkazem diskutovat, rozporovat moje tvrzení a oponovat mi. Možná jsem jen zaslepený svým úhlem pohledu a budu rád, když mě vyvedete z omylu. Jen prosím slušně :) (ale já mám skvělou komunitu, takže nepředpokládám nějaké vulgarity:))

Číst 829 krát Naposledy změněno úterý, 12 kvě 2020 18:44

Free Joomla templates by L.THEME