fbpx
pátek, 10 duben 2020 07:45

Otázky a odpovědi, duben

Napsal(a) Ondřej Totzauer
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Odpovědi na vaše otázky :)

Vy jste se ptali, já odpovídám :) Takže pojďme rovnou do toho.

Koronavirové okénko:

Jak jsi na tom aktuálně? O kolik svateb jsi přišel?

Zatím to není nic dramatického. Několik svateb už jsme přesunuli na nové termíny později v tomto roce. Několik svateb jsme přesunuli na příští rok a jedna svatba byla zrušena úplně. Dubnové svatby jsou samozřejmě pasé, stejně tak to vypadá u květnových. Červnové svatby by se konat měli ikdyž za opatření o kterých zatím nemá jasno nikdo. Strašně těžko se dělají nějaké plány a opatření v případě, kdy vláda 3x denně mění názor na situaci a na plány do budoucna. Moc nám to tedy neulehčuje, ale pořád platí moje doporučení. Nepanikařte, sledujte situaci a vytvořte si plán B. A hlavně se snažte najít kompromis se svými dodavateli. Všichni to teď máme těžké a pro mnohé dodavatele bude uskutečnění nebo neuskutečnění této sezóny otázkou bytí a nebytí.

Jaký je tvůj názor na svatbu v květnu? Zrušit nebo nechat?

Podle všeho to vypadá, že svatby v květnu se konat nebudou. Určitě bych si velmi rychle začal tvořit prostor pro variantu přesunu na pozdějí termín. Takže obvolat všechny důležité dodavatele a matriku a snažit se najít nějaký průsečík volných termínů. Pokud se tohle podaří, tak máte v podstatě vyhráno. Hosté se na vás určitě nebudou zlobit ani v případě, že jim o změně řeknete týden dopředu. 

Budeš žádat o kompenzační příspěvěk 25 tisíc?

Ano, už jsem zažádal. Sice to nepokryje ani měsíční náklady, ale beru to tak, že lepší něco než nic. Samozřejmě bych byl mnohem raději, kdyby vláda co nejrychleji umožnila lidem dělat svoji práci a vydělat si na sebe sami, ale ta možnost tady zatím není.

Co si myslíš o vládní pomoci?

Myslím si, že je především chaotická a ve svém důsledku nic moc neřeší. To že se podmínky a parametry jednotlivých "plánů" mění téměř každý den považuji za něco neuvěřitelného, protože to firmám a živnostníkům v podstatě neumožňuje vytvořit si nějaký plán. Pokud si v pondělí vytvoříte strategii na další 2 měsíce s tím, že počítáte s tím, že vám stát proplatí část výplat zaměstnanců a v úterý už to tak není a ve středu už to tak zase je, ale za jiných podmínek, tak to situaci moc neulehčuje. Také fakt, že asi 70% žádostí o kompenzace firem bylo špatně podáno svědčí o tom, že se našemu úřednickému cholchozu opět podařilo vytvořit to pravé administrativní peklíčko. 

Všechny odklady hypoték, nájmů atd. jsou také věci, co ve finále nic neřeší. Jednak se celý problém jen přehodil na hřbet bankám, pronajímatelům a dalším a druhak, pokud vám někdo odloží splátku hypotéky, tak je to sice pěkné, ale vy tu splátku stejně dřív nebo později musíte zaplatit. A pokud si nemůžete vydělávat, tak kde na ní vezmete?

Ale nejsem ekonom. Třeba je to dobrá cesta. Osobně si ale myslím, že se teď spíše honí politické body, než že by se něco reálně řešilo.

Jak dlouho bys případně přežil "ze zásob"?

Kdybych osekal nepotřebné věci (Netflix, Apple Music atd.) a nevydělal ani korunu tak zhruba rok.

Neplánuješ kvůli případné krizi návrat do školství?

Ne :-D Zaprvé je potřeba si přiznat, že já nebyl dobrý učitel :) Za druhé mi vadí stav v jakém školství je a za třetí už jsem si tak zvyknul na to, že si den plánuji podle sebe, že jsem vlastně nezaměstnatelný :-D

 

Fotografické okénko:

Myslíš si, že je teď dobrý čas na nákup nové techniky?

Ano i ne. Určitě to není dobrá doba na jakékoliv větší investice v případě, že si nemůžete být jistí svojí finanční situací za pár měsíců. Pokud ale tuto jistotu máte, máte v podstatě dobrou výchozí pozici. Spoustu lidí se teď zbavuje přebytečné techniky za velmi příznivé ceny. Časem bude takových lidí ještě víc. Stejně tak některé obchody budou přicházet s různými výprodeji skladů atd. Na druhou stranu kurz koruny na tom teď není úplně snově, což se asi v budoucnu promítne na cenách. Osobně jsem většinu nákupů nové techniky odložil na neurčito a vyčkávám jak se bude vyvíjet tahle sezona. 

Co bys poradil začínajícímu svatebnímu fotografovi aby si mohl vytvořit portfolio?

Jedním slovem, asistujte! Jsou takové dvě cesty, jak si vytvořit portfolio. Ta pomalejší z nich je počkat, až vás osloví někdo ze známých, že ví, že fotíte a že by od vás chtěli nafotit svatbu. Takhle asi začínala většina z nás :) Je to ale velmi pomalý proces a navíc dost riskantní. Velmi pravděpodobně nebudou fotky z vašich prvních svateb nic moc. Zvažte proto, jestli to bude mít vliv na vaše přátelské vztahy nebo ne :)

Druhá cesta je asistovat jinému svatebnímu fotografovi. Ne vždy vás nechá hlavní fotograf fotit, nebo použít svoje fotky do vlastního portfolia. Vždycky se ale budete učit a to úplně raketovým tempem. Kdybych na začátku asistoval jinému svatebnímu fotografovi, ušetřil bych si tak 3 roky pokusů a omylů. Je to skvělá cesta jak se "beztrestně" zlepšovat a okoukávat. Také se velmi pravděpodobně stane, že fotografovi přijde poptávka na termín, který už má buďto plný, nebo na svatbu o kterou z nějakého důvodu nemá zájem. V tu chvíli vás může doporučit, pokud jste spolehliví a je s vámi spokojený. Takže obepište a obvolejte fotografy ve vaší lokalitě a zeptejte se jich. Klidně asistujte zadarmo. 99 ze 100 vám řekne ne, ale pak jeden řekne ano ;-)

Od koho by sis nechal fotit vlastní svatbu?

Těžko říct. Na první dobrou mě napadá asi Jindra Nejedlý (https://jindrichnejedly.com), jeho styl se mi hodně líbí.

Canon nebo Nikon?

Je to jedno. Foťte s tím co máte.

Nejlepší místa pro svatbu v Plzni?

Budu na to točit video, tak si počkejte ;-) :)

 

Číst 580 krát Naposledy změněno pátek, 10 duben 2020 08:33

Free Joomla templates by L.THEME