fbpx
středa, 11 březen 2020 12:51

Covid-19 a svatební fotograf

Napsal(a) Ondřej Totzauer
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Ok, chápu, je toho všude plno a už toho máte dost :) Tak trochu jiný a osobní pohled na celou tu věc kolem Covidu.

Jasně. Jsme češi, takže si z toho děláme především srandu a tak trochu to nebereme vážně. Než se nás to začně týkat a nějak nás to omezovat. Kdo očekává nějaká hodnocení jednotlivých nařízení vlády, nebo diskuzi o tom, jestli je to něco jako chřipka nebo ne, tak může rovnou jít. To tady rozhodně řešit nebudeme. My se tady podíváme na to, jak může takový virus celkem zkomplikovat život nejen svatebním fotografům.

Aktuálně prožívám 3 základní strachy:

Strach č.1

Co když onemocním já? Ok, v Itálii ani v Číně jsem nebyl. Masových akcí se moc neúčastním. Ale občas třeba jedu MHD. Občas třeba mám schůzku ve městě atd. Pšíkanec se neptá a tak tady možnost, že se nakazím i já je. Proč se toho bojím? Nemám ani tak strach z viru samotného, jako z toho, že vlastně nikdo moc neví jak to léčit, jak dlouho trvá, než je takový svatební fotograf znovu schopný fungovat a to především tak, aby nebylo riziko, že může stále nakazit další lidi na svatbě. 

A třeba v červenci a srpnu jsou období, kdy 2-3 týdenní neschopnost znamená třeba i 6 zameškaných svateb. Což v řeči čísel je zhruba 70 000 Kč se kterými najednou nemůžete počítat v rozpočtu. Takže ukončuji tento odstavec a jdu si umýt ruce :)

Strach č.2

Co když onemocní nevěsta nebo ženich? Nevěsta v karanténě, nebo ženich na infekčním oddělení fakultní nemocnice jsou určitě dost dobrý důvod proto, aby se svatba nekonala. Letos mám celou řadu svateb, kde se jednotlivé nevěsty navzájem znají a kamarádí. Taková společná dovolená "mých" nevěst je pro mě noční můra :) Takže dámy, žádné zbytečné shlukování s ostaními nevěstami :)

Strach č.3

A to je bohužel věc, kterou ze své pozice nemám naprosto možnost ovlivnit, ani se na ní nijak připravit. Nařízení vlády potažmo zákaz pořádání akcí. Aktuálně se tento zákaz vztahuje na akce s více jak 100 účastníky. Jednak 100 lidí je na běžnou českou svatbu poměrně vysoké číslo a druhak by šel případný problém určitě vyřešit tím, že se 20 lidem, kteří jsou "nad limit" nevěsta hezky omluví a zruší jim pozvánku, aby se akce mohla konat. Je ale velmi pravděpodobné, že se situace bude ještě nějakou dobu zhoršovat a s tím se budou pravděpodobně i zpřísňovat nařízení vlády a další zákazy. Takže není až tak nereálné, že se svatby zakážou plošně. A to by byl nejen pro mě opravdu zásadní problém.

Pro zjednodušení. Představte si, že vám 9 z 12 měsíců v roce nepřijde výplata a ještě se dozvíte, že za vás zaměstnavatel neplatil zdravotní a sociální pojištění a stát ho po vás chce doplatit.

Aktuálně není nikdo schopný říct jak se bude počet nakažených vyvíjet, ani jak dlouho budou platit jednotlivé zákazy. Loni bylo v ČR 54 tisíc svateb. Letos jich bude pravděpodobně ještě více. Nelze tedy očekávat, že pokud by se například v září zákaz zrušil, že bude reálné, aby se všechny tyto svatby udály v nějakých náhradních termínech. A to by pro celý svatební business byla znatelná rána. A nejen pro ten svatební. 

 

 

Nicméně účelem tohohle článku nebylo si nějak pobrečet nebo stěžovat. Byla to vlastně jen taková malá úvaha nad tím, jak křehoučký můj business je a že je asi zapotřebí z aktuální situace vyvodit nějaké důsledky do budoucna, abych na podobnou situaci byl lépe připravený.

Co si o tom celém myslíte vy? Zasahují nějak opatření proti šíření do vašeho soukromého nebo profesního života? 

Číst 981 krát Naposledy změněno středa, 11 březen 2020 13:25

Free Joomla templates by L.THEME