fbpx
středa, 12 únor 2020 07:27

Co dělá svatební fotograf mimo sezonu?

Napsal(a) Ondřej Totzauer
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Práce svatebního fotografa patří k těm sezonním. Hlavní sezona je zhruba od května do září. A co děláme zbytek roku? Dozvíte se v článku :)

Předem zklamu všechny ty, kteří očekávájí, že tady budeme probírat jestli je lepší na podzim jet na dovolenou na ledovec nebo za teplem :) Práce svatebního fotografa není jen focení svateb a přes sezonu na spoustu věcí není čas. Takže co to vlastně děláme mimo sezonu? BTW. Budu mluvit za sebe, ale většina kolegů to asi má stejně :)

1. Relax a nabití "baterek"

Sezona je náročná. V podstatě jedete 4-5 měsíců v kuse. A to si vybere svoji daň :) Takže po skončení sezony je třeba dobít svoje baterky a trochu si odfrknout. Vlastně je to možná to nejdůležitější. Ono lidské tělo je naprosto skvělý stroj, který toho hodně vydrží. Ale když ho budete ždímat úplně na doraz, velmi brzo se vám to vymstí. Spousta mých kolegů skončilo na kapačkách, nebo i hůře. Takže po sezoně lehárko :)

2. Veletrhy

Podzim a jaro je období svatebních veletrhů. Někdo na ně vystavovat chodí, někdo ne. Já jiný druh "reklamy" v podstatě nedělám. Reklamy na FB atd. jsou určitě super, ale já mám mnohem raději, když se s vámi můžu setkat. Což na webu nemůžeme. Na veletrhu máme možnost si promluvit o vašich představách, zjistit, jestli si osobně sedíme a já mám možnost vyhrát si se stánkem a všemi detaily :) 

Takže celý podzim probíhají přípravy na veletrhy a samotné veletrhy. Jarní veletrhy jsem po zkušenostech z loňských let vypustil, protože už jsou pro mě pozdě.

3. Úklid, zálohy, servis

Přes sezonu toho opravdu moc nestíháte. V podstatě jsem rád, že stihnu nabít všechny baterky, stáhnout a zazálohovat všechny karty a musím jít pracovat na fotkách. Taky není úplně ideální v půlce sezony zjistit, že máte prach na snímači nebo něco podobného, protože si úplně nemůžete dovolit být 14 dní bez foťáku. Ikdyž tady musím vyzdvyhnout oficiální Canon servis AWH v Praze. Ty vás totiž nenechají ve štichu ani v takové situaci. 

Takže přes zimu je přesně ten čas, kdy si dělám pořádek v souborech, zálohuji zálohy, třídím si fotky. Uklidím si všechen svinčík, co se mi přes sezonu nahromadil ve všech kufrech atd. Přišiju si všechna utržená madla a zipy. Zjistím stav vybavení a pošlu do servisu co je třeba poslat do servisu. 

A také je čas na nové vybavení :) Nové vybavení je bezva o tom žádná. Ale nechci si dovolit seznamovat se s novým vybavením na nějaké svatbě :) Takže nové vybavení pořizuji vždycky před sezonou, abych měl čas ho vyzkoušet a měl jistotu, že bude fungovat tak jak potřebuji.

4. Vzdělávání a workshopy

Člověk nikdy neumí všechno. Vždycky je kam se posouvat. A proto chodím na workshopy, přednášky. Jezdím na Setkání svatebních fotografů. Na to ale máte čas hlavně mimo sezonu. Takže podzim,zima je určen i vzdělávání.

5. Schůzky a administrativa

Tak nějak vychází, že většina poptávek přijde také v období podzim,zima,jaro. Což se hodí, protože mám dostatek času se vám plně věnovat, což si moji klienti zaslouží. Takže v tomto období se podepisují smlouvy, realizují všechny potřebné schůzky a v létě už máme čas pouze na vaši svatbu :)

6. Počítání a čas na změny

Jsem docela systematický chlapík a proto i všechny změny aplikuji +/- ve stejném období. Takže přes dlouhé zimní večery je třeba spočítat jaká byla sezona minulá, zkusit načrtnout jaká by měla být sezona následující a podle toho upravit všechno, co je třeba upravit. Takže přes zimu se mění ceníky, balíčky atd.

Takže zhruba tímto se bavím přes zimu, když to vypadá, že jsem se odebral k zimnímu spánku jako Méďa Béďa :) A i přesto, že v říjnu už jsem tak trochu "přesvatbovaný" tak zhruba v listopadu už si říkám: "Sakra, už bych si zase nějakou svatbu dal" :) Takže jsem rád, že už máme letos nějaké svatby za sebou a další nás čeká zhruba za 14 dní.

 

Číst 832 krát Naposledy změněno středa, 12 únor 2020 08:20

Free Joomla templates by L.THEME