fbpx
středa, 30 březen 2016 18:00

Co všechno by měl svatební fotograf znát a netýká se to focení

Napsal(a) Ondřej Totzauer
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

O tom, že práce svatebního fotografa není jen focení toho již bylo napsáno dost. Nebudu Vás tedy již zatěžovat tím, že většinu času stráví marketingem, úpravami, komunikací s klientem atd. Pojďme se na to podívat z trochu odlehčené stránky :)

 

Abych parafrázoval jednoho z mých učitelů "Gróoo práce svatebního fotografa ve svatební den je samozřejmě focení". Po zamyšlení jsem přišel na několik věcí, které musí ale svatební fotograf ovládat stejně, pokud chce být za hrdinu a zde jsou:

1.) Vázání kravaty

První, nejčastější a pravidelně opakovanou činností je vázání kravaty tatínka nevěsty, svědka, kamaráda nebo někoho dalšího z pánského osazenstva svatby. Není výjímkou, že pánovou na sebe vezmou oblek jen párkrát za rok a kravatu mají trvala uvázanou. Potom ale přijde svatba, koupí si kravatu novou a zjistí, že jediný, kdo v rodině umí uvázat uzel je maminka nevěsty, která má v tu chvíli úplně jiné starosti :) A potom přichází na řadu svatební fotograf. Na druhou stranu, stejně často se setkáme i s tím že pánové vyfiknout uzel jako ze žurnálu a ještě při tom plynně konverzují :)

2.) Manžetové knoflíčky

Upřímně.. Kdo z nás je používá nějak pravidelně? Já osobně jsem je nikdy na košili neměl. Naučil jsem se je ale nasazovat především kvůli tomu, abych mohl pomoci na svatbě. Protože pokud bude ženich smutný z toho, že mu nejdou zapnout manžetové knoflíčky, bude smutný i na fotkách a z toho bude smutný fotograf a já jsem nerad smutný :)

3.) Svatební koordinátor

Na běžné svatbě není úplně zvykem, že by jí koordinoval někdo z najmuté agentury a postaral se o její běh a náležitosti. A kdo by tedy z přítomného osazenstva mohl v minulosti navštívit nějaký větší počet svateb a vědět nějaké ty věci? No ano, svatební fotograf. Dotazy tipu: V jakém pořadí se jde k oltáři? Jak by měly hosté sedět v autech? Jak dlouho tak bude trvat obřad? A můj oblíbený ... Na jakou ruku se dává prstýnek? jsou na denním pořádku :)

4.) Make-up a kadeřnictví

Samozřejmě nevěstu nelíčíme a netvoříme její účes. Na to jsou jiní profesionálové. Problém ale je, že často ani ten nejlepší účes nevydrží celý den, tak jak by měl. Ani ten nejlepší make-up nezůstane během emotivního dne bez poskvrny a v tu dobu je kadeřnice i stylistka již dávno pryč. Co tedy s tím? Kdo čeká na to, že teď napíšu, že v kapse nosím korektor na pleť a v batohu sponky a pírka, bude zklamán. Tohle totiž dělá Jana :) I to je výhoda focení ve dvou. Drobné úpravy vizáže, záchrana účesů a úpravy závojů, které rádi zlobí jsou také náš denní chleba.

5.) Psycholog

Samozřejmě je třeba umět komunikovat s lidmi. Jinak by je nešlo ani fotit v tak významný den. Mluvím ale spíše o extrémních situacích, kdy je nevěsta na rozsypání z toho, že klopýtla cestou k oltáři. Musíte jí uklidnit a přesvědčit o tom, že si toho nikdo nevšiml, protože všichni plakali a v ten okamžik by byla pro všechny ta nejkrásnější a nejúžasnější i kdyby úplně upadla. Je nevěsta smutná z toho, že na obřad přišla kamarádka ve večerní róbě a snaží se na sebe strhnout pozornost, jakkoliv je to nevhodné? Je nutné jí dát pocit, že je krásnější než jakákoliv přítomná dáma v jakékoliv róbě a zažertujte s ní o tom, že onu kamarádku nebudete fotit, aby nebyla na fotografiích :) Prostě je potřeba oba "hodit do klidu" :)

Tohle všechno patří k práci svatebního fotografa. Protože nikoho nebude za 3 roky zajímat, že důvod toho, že nevěsta se na fotografiích tváří smutně a její účes je polorozpadlý, je taký nebo onaký. Všichni uvidí fotku, která se jim z tohoto důvodu nelíbí a špatná fotka je prostě chyba fotografa, bez ohledu na příčiny :)

 

Číst 1733 krát Naposledy změněno čtvrtek, 02 kvě 2019 08:00

Free Joomla templates by L.THEME